A JAMES WEBB-ŰRTÁVCSŐ ESETE A SZUPERNAGY TÖMEGŰ ÉS EXTRÉM VÖRÖS FEKETE LYUKKAL

Ez a bizonyos szupernagy tömegű fekete lyuk tőlünk rendkívül távol, 12,9 milliárd fényévre található, tömege Napunkénak negyvenmilliószorosa, és egy olyan kvazárt működtet, amely már 700 millió évvel az ősrobbanás után létezett.

A képen egy, a korai univerzumban született, extrém vörös fekete lyuk művészi ábrázolása látszik. (Forrás: Robert Lea)

A kutatók a korai Univerzum egy igen érdekes objektumát fedezték fel a James Webb-űrtávcsővel (James Webb Space Telescope, JWST) egy extra vörös színben pompázó fekete lyuk képében. A forrás különleges, vöröses árnyalata az elméletek szerint Világegyetemünk tágulása hatására alakult ki: ahogy az Univerzum a születése óta minden irányba nagy sebességgel tágul, a szemünkbe egy adott pontból érkező fény vöröseltolódást szenved. Ilyen módon minél távolabbi, így tehát minél korábban létrejött objektumra nézünk, az általa kibocsátott sugárzás hullámhossza annál nagyobb, színe következésképp annál vörösebb lesz. A nemrég felfedezett fekete lyuk (pontosabban az általa éppen befogás állapotában lévő környező por- és gázanyag) azért látszik kiemelkedően vörösnek, mert az elektromágneses sugarakat kibocsátó környezet fénye az objektum nagy távolsága miatt jelentősen eltolódott a hosszabb hullámhosszak (vörösebb szín) felé.

A negevi Ben Gurion Egyetem (Izrael) kutatócsoportja Lukas Furtak és Adi Zitrin vezetésével a James Webb-űrtávcső adatait felhasználva meghatározta az extrém vörös sugárzásért felelős szupernagy tömegű fekete lyuk tömegét is, amelyre körülbelül 40 millió naptömeg adódott. Ez az érték meglepően nagy a fekete lyuknak otthont adó galaxis tömegéhez képest.

A kutatócsoport azt is kimutatta, hogy a fekete lyuk jelenleg is növekszik: akkréciós (tömegbefogási) folyamatokkal falja be a körülötte lévő gázt és port.

A csoportot vezető Lukas Furtak a következőképp nyilatkozott: “Nagyon izgatottan vártuk, hogy kézhez kaphassuk a JWST UNCOVER programjának első adatait. Amikor ez megtörtént, rögtön szemet szúrt nekünk három kompakt, rendkívül vörös színű, pontszerű alakzat, amelyek már első ránézésre arra engedtek következtetni bennünket, hogy kvazárszerű objektumokról van szó.”

További részletek a https://www.csillagaszat.hu/hirek/ oldalán találhatóak.

Related Posts

Tematikus sétákon mutatják be a Füvészkert virágzó trópusi orchideáit Szegeden

A Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje különleges programot kínál az érdeklődőknek: tematikus séták keretében mutatják be a trópusi orchideák virágzását. Ahogyan azt a Szeged365.hu cikkje írja, a mérsékelt égövön üvegházakban nevelt trópusi…

Új kutatások Szegeden

A Szegedi Tudományegyetem kutatói új lehetőségeket keresnek az öregedéssel járó agyi érelváltozások kezelésére – olvasható a Szeged.hu weboldalon. A kutatás célja olyan terápiás megközelítések kidolgozása, amelyek hatékonyan lassíthatják vagy megállíthatják…