![](https://palankhir.eu/wp-content/uploads/2024/02/1709133308200-scaled.jpg)
Szeged szélén, a töltés és a Pihenő utca által körülölelt területen található a természetes eredetű Bika-tó, melynek állapota sajnos messze áll az ideálistól. Ez a terület, amely a természetes szépségével gyönyörködtethetné a szegedieket, jelenleg a gondozatlanság és a rendszeres tüzek következtében inkább egy nagy, fekete foltként tűnik fel a városban. A nádasok égetése nem csupán ront a hely szépségén, hanem veszélyezteti a helyi állatvilág, köztük a madarak természetes élőhelyét is, mivel a víz helyét gyakran fekete, égett területek és szabálytalanul lerakott hulladék foglalja el.
A probléma gyökere részben abban rejlik, hogy a tó tulajdonosai nem érzik magukat felelősnek a helyzet megoldásáért, és látszólag egymásra várnak a kezdeményezésben. Ez a helyzet kiáltó ellentétben áll azzal a potenciállal, amelyet a Bika-tó és környezete magában hordoz. Szeged városának történetében már volt példa sikeres vízparti rehabilitációs projektekre, mint az újszegedi Holt-Maros és a Gyálaréttől visszább fekvő Holt-Tisza rendbe tétele, amelyek mind pozitív példák lehetnének a Bika-tó helyreállításához.
A helyreállítási folyamat elindításához kulcsfontosságú lenne egy együttműködés kialakítása a tulajdonosok, a helyi közösség és a városi hatóságok között, hogy közösen keressenek megoldást a Bika-tó és környékének revitalizálására. Az ilyen típusú projektek nem csak a természetes élőhelyek megőrzését szolgálják, hanem a helyi lakosok életminőségét is jelentősen javíthatják, visszaadva a területet a közösségnek, és lehetővé téve, hogy a baktói és a petőfitelepi, fodorkerti lakosok ismét büszkén tekintsenek környezetükre.