Az SZTE kutatóinak áttörő felfedezése

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencében – olvasható a Webradio.hu weboldalon. A Hajdú-Bihar vármegyei Sárrétudvari-Hízóföld temetőjében 1983 és 1985 között feltárt sírban íjászfelszerelést találtak, ezért az elhunytat akkor férfinak vélték. Tihanyi Balázs és William Berthon, az SZTE kutatói, újraelemezték a leletet, és antropológiai, valamint archeogenetikai vizsgálatokkal megállapították, hogy a sírban egy nő nyugodott. A csontvázon talált sérülések hasonlítanak a fegyveres férfiakéhoz, ami arra utalhat, hogy a nő harcos volt, de ennek megerősítéséhez további kutatások szükségesek. A lelet jelentősége abban áll, hogy új megvilágításba helyezi a honfoglalás kori társadalom nemi szerepeit és a nők lehetséges katonai részvételét. A kutatás eredményeit a Plos One tudományos folyóiratban publikálták.

Related Posts

138 friss doktor avatása az SZTE ünnepi ülésén

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 2025. február 3-án ünnepi szenátusi ülést tartott, amelyen 138 új doktort avattak – olvasható a Szegedma.hu weboldalon. Az eseményen Prof. Dr. Rovó László rektor és Prof.…

Régészeti feltárás indul a szegedi Dóm téren

A szegedi Dóm téren hamarosan régészeti ásatás kezdődik, amelynek célja a tér történelmi múltjának feltárása és a korábbi épületek maradványainak megismerése – írja a Webradio.hu weboldal. A munkálatok során a…