A DÉL-ATLANTI ANOMÁLIA HATÁSSAL VAN A DÉLI SARKI FÉNYRE – ÚJ KUTATÁS EREDMÉNYEI

Európában különleges „horpadás” jelent meg a Föld mágneses terében az Atlanti-óceán déli része fölött, amely hatással van a déli sarki fényre – derül ki egy friss kutatásból.

A Dél-atlanti Anomália egy nagyobb, ovális alakú régió Dél-Amerika és az Atlanti-óceán déli része felett, ahol a Föld mágneses tere a leggyengébb. A területen olyan gyenge a mágneses mező, hogy a Napból érkező töltött részecskék a földfelszín közeléig eljuthatnak, és a NASA szerint a térség fölött keringő műholdak erős ionizáló sugárzásnak vannak kitéve.

A Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Dél-atlanti Anomália hatással van a déli sarki fényre is. A tanulmány első szerzője, Zhi-Yang Liu elmondta, hogy a földi tényezők a korábban véltnél nagyobb hatással lehetnek a sarki fények intenzitására, és a földi mágneses mező anomáliái alaposan megzavarhatják azt. A kutatók a 2021-ben indított FengYun-3E műhold fedélzetén lévő műszer által gyűjtött adatokat elemezték. A szonda a mágneses tér változásait méri. A szakértők a mágneses ingadozások jelentős gyengülését mérték abban a térségben, ahol a déli sarki fény átfedésbe került a Dél-atlanti Anomáliával. Hogy megerősítsék az eredményeket, Liu és kollégái a sarki fényből származó ultraibolya sugarakat is vizsgálták amerikai meteorológiai műholdak segítségével. A kapott adatok a déli fény gyengülését mutatták ki az anomália területén.

Liu szerint a fény gyengülését szabad szemmel is jól meg lehet figyelni.

A kutató szerint egyelőre nem ismert, pontosan milyen fizikai mechanizmusok okozzák a sarki fény gyengülését. Úgy tűnik, hogy az anomália gyengébb mágneses ingadozásai csökkentik a töltött részecskék által légkörbe juttatható energia mennyiségét. A pontos részletek feltárásához viszont további kutatómunkára van szükség. – olvashatjuk az origo.hu oldalán.

  • Related Posts

    Új kutatások Szegeden

    A Szegedi Tudományegyetem kutatói új lehetőségeket keresnek az öregedéssel járó agyi érelváltozások kezelésére – olvasható a Szeged.hu weboldalon. A kutatás célja olyan terápiás megközelítések kidolgozása, amelyek hatékonyan lassíthatják vagy megállíthatják…

    Fizika napja Szegeden

    Február 1-jén, szombaton izgalmas tudománynépszerűsítő rendezvénnyel várják az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem Bolyai termében, a Szegedi Fizika Napja keretében betekintést nyerhetnek az érdeklődők a fizika legkülönbözőbb kutatási területeibe, ipari kapcsolataiba…